KUWAIT: The State of Kuwait, since forming the National Assembly (Parliament) in 1963, has witnessed inclusion of at least a single member of the assembly in governments. Following is a report listing names of lawmakers who doubled as cabinet members:
– Cabinet of January 1963: MP Abdullah Meshari Abdullah, minister of social affairs and labor. According to a cabinet reshuffle dating March 13th, 1964, MP Khaled Al-Feheid took the electricity and water portfolio, his fellow legislator Yousef Al-Rifaee served as minister of telecommunications.

– Cabinet of December 1964: MP Humoud Al-Nisef, minister of health, Khaled Al-Feheid, minister of education, Abdullah Al-Roudan, minister of social affairs and labor and Yousef Al-Rifaee, minister of telecommunication.

– Cabinet of January 1965: MP Khaled Al-Feheid, minister of education, Abdullah Al-Roudan, minister of awqaf and Yousef Al-Rifaee, minister of state for cabinet affairs.

– Cabinet of February 1967: MP Abdulaziz Al-Saraawi, minister of health and Yousef Al-Rifaee, minister of state for cabinet affairs.

– Cabinet of April 1967: MP Abdulaziz Al-Saraawi, minister of telecommunication.

– Cabinet of February 1971: MP Hamad Al-Ayyar, minister of social affairs and labor and Rashed Al-Farhan, minister of awqaf and Islamic affairs.

– Cabinet of February 1975: MP Abdulrahman Al-Awadhi, minister of public health and Abdulmutalleb Al-Kathmi, minister of oil.

– Cabinet of March 1981: MP Essa Al-Mazidi, minister of communications.

– Cabinet of March 1985: MP Jassem Al-Kharafi, minister of financce and economy.

– Cabinet of October 1992: Witnessed election of six members of the National Assembly to serve in the government-the first time. Ahmad Al-Rabee, minister of education, Jassem Al-Aoun, minister of social affairs and labor, Jumaan Al-Azmi, minister of awqaf and Islamic affairs, Abdullah Al-Hajeri, minister of commerce and industry, Ali Al-Baghli, minister of oil and Meshari Al-Enjeri, minister of justice.

– Cabinet of October 1992: Five ministers resigned, including the MPs Al-Azmi, Al-Hajeri and Al-Baghli.

– Cabinet of October 1996: MP Ahmad Al-Klaib, minister of social affairs and labor, Jassem Al-Mudaf, minister of commerce and industry, Abdullah Al-Hajeri, minister of public works and Mohammad Daifullah Sharar, minister of awqaf and Islamic affairs.

– Cabinet of March 1998: MP Ahmad Al-Klaib, minister of justice, Humoud Al-Rgubaa, minister of electricity and water and Mohammad Daifullah Sharar, minister of state for National Assembly affairs.

– Cabinet of July 1999: MP Eid Al-Rashidi, minister of public works.

– Cabinet of July 2003: MP Ahmad Al-Abdullah, minister of justice.

– Cabinet of February 2006: MP Yousef Al-Zalzalah, minister of commerce and industry.

– Cabinet of July 2006: MP Falah Al-Hajeri, minister of commerce and industry.

– Cabinet of March 2007: Al-Hajeri retained his post.

– Cabinet of May 2008: MP Hussein Al-Hraiti, minister of justice and Islamic affairs.

– Cabinet of January 2009: Al-Hraiti retained his post.

– Cabinet of May 2009: MP Roudan Al-Roudan, minister of state for cabinet affairs.

– Cabinet of May 2011: MP Ali Al-Rashed, minister of state for cabinet affairs.

– Cabinet of February 2012: Mp Shuaib Al-Mwaizri, minister of justice and Islamic affairs.

– Cabinet of December 2012: MP Ayed Al-Rashidi, minister of social affairs and labor.

– Cabinet of July 2013: MP Essa Al-Kandari, minister of communication. In a rehuffule in January 2014, Kandari was named minister of state for municipal affairs, minister of oil and minister of state for National Assembly affairs. In another reshuffle in October 2014, MP Yaqoub Al-Sane was named minister of justice and Islamic affairs. – KUNA